Antioksidan Nedir Ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Antioksidan, sebze ve meyvelerin içerisinde bulunan vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan maddelerdir. Vücutta biriken atıklar ve toksinler bu maddeler sayesinde kolaylıkla çözünerek atılabilmektedir.

912

Vücudumuzdaki hücrelerde serbest radikaller üretilebilmektedir. Antioksidanlar da bu serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasında yardımcı olurlar. Serbeste radikaller vücuda hasar veren maddelerdir. Özellikle hücrelere hasar verebilmektedirler. Bu hasarlara oksidatif hasar denilmektedir. Kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi hastalıklar oksidatif hasarlar ile oluşmaktadır.

Antioksidanlar bağışıklık mekanizmasının güçlenmesini sağlar. Bu sayede bazı hastalıkların engellenmesini de sağlamaktadır. Özellikle sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunurlar. Bu yüzden sebze ve meyve tüketmek sağlık açısından oldukça önemlidir. Diyet listelerinde ve sağlıklı yaşam listelerinde sebze ve meyveler ilk sırada yer almaktadırlar.

Antioksidan İçerikli Sebze ve Meyveler

A vitamini içerenler, lahana, brokoli, kabak, tatlı patates, havuç, domates, karalahana, kavun, şeftali ve kayısılarda bulunmaktadır.

C vitamini, portakal ve limon gibi turunçgiller bulunmaktadır ama yeşilbiber ve brokolide bunlara oranla çok daha fazla bulunmaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler, çilek ve domateste mevcuttur.

E vitamini, fındık ve tohumlar, tam tahıllar, bitkisel yağ ve karaciğer yağında mevcuttur.

Selenyum, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, tavuk, kırmızı et, tahıl ve sarımsakta mevcuttur.

Diğer yaygın antioksidanlar, bazı fotokimyasallar; soya, çay kızılcık, kırmızı şarap, nar, karpuz, lahana, brokoli, likopen, domates, lutein, kivi, ıspanak lignan, keten tohumu, yulaf ezmesi, arpa, brüksel lahanası, çavdardır.

Vitamin benzeri antioksidan seçenekleri, koenzim Q10, glutatyon

Vücudun ürettiği antioksidanlar, katalaz, glutatyon peroksidaz, süperoksit dismutaz

Antioksidanlar, meyve, sebze, tahıl ürünleri ve fasulyede bol miktarda bulunmaktadır. Bu besinlerin tüketimi ile bireyler vücutlarındaki atıklardan sağlıklı bir şekilde kurtulmuş olacaklardır. Antioksidanlar bireylerin rahatlamasını ve sağlıklı olmasını sağlar. Vücuttaki toksinler organlara zarar vermekte ve olmuşuz etkilemektedir. Antioksidanlar organların çalışma verimini de artırmaktadır. Cilde zararlı etkisi olan sigara ve güneş yanığını da engellemekte ve cildin kötü olmasını da en aza indirgemektedir.

Sağlıklı yaşam için sağlıklı ve doğal beslenmek önemlidir. Bunun için de organik sebze ve meyve tüketimi gerekmektedir.