Bu Sağlıklı Atıştırmalıklar Tok Tutuyor!

Öğünleri atlamak da kalorili ve sağlıksız beslenmek kadar sağlığımıza zarar veriyor. Karşımıza başta obezite olmak üzere birçok sağlık problemi çıkarıyor. Sağlıklı ara öğünlerin nasıl olması gerektiği hakkında sizler için bir yazı derledik!

22.044

Günlük yaşantımızın getirmiş olduğu stres ve zorlaşan yaşam koşulları beslenme alışkanlıklarımızı etkiliyor, fizyolojik aktivitemizi azaltıyor. İş yoğunluğu sebebiyle birçok şahıs ara öğünleri hatta ana öğünleri bile unuturken bazıları da iş stresi sebebiyle devamlı yiyecek ve atıştırmak istiyor.  Öğünleri atlamak da kalorili ve sağlıksız beslenmek kadar sağlığımıza zarar veriyor. Karşımıza başta aşırı kiloluluk olmak suretiyle birçok sıhhat problemi çıkarıyor. Sıhhatli ara öğünlerin iyi mi olması gerektiği hakkında sizler için bir yazı derledik!

Baş dönmesi ve halsizlik yaşamamak için öğün aralarını kısa tutun

Sıhhatli beslenmenin temelini azca ve sık beslenme oluşturmaktadır. Öğün araları 2-2,5 saat olmalı bu sürenin uzamamasına itina gösterilmelidir. Süre uzadığında kandaki şeker miktarı fazlaca düşeceğinden, baş dönmesi, halsizlik, çift görme şeklinde sıhhat problemleriyle birlikte aşırı tatlı yeme ihtiyacı oluşur. Bu ihtiyacı karşılamak için yenen tatlı yiyecekler fazla insülin salgılanmasına sebep olacağından, daha çok açlık hissini meydana getirir. Bu sebeple ara öğünlerde bisküvi, kurabiye, çikolata şeklinde şeker ve yağ oranı yüksek yiyecekler tercih edilmemelidir.

Badem, ceviz ve fındıkla midenizi rahatlatın

Sıhhatli bir kahvaltıyla güne başladıktan 2 saat sonrasında kuşluk dediğimiz ara öğün için 1 porsiyon meyve bununla beraber 5 tane badem yada 2 tane ceviz yada 10 tane fındık uygundur. Taze meyvenin bulunmadığı zamanlarda kuru meyve tercih edilmeli, tercih edilen kuru meyveler porsiyon sayıları kadar tüketilmelidir. Mesela 1 tane kuru incir 1 porsiyonken 3-4 tane kuru kayısı
1 porsiyondur.

Protein ağırlıklı ara öğünleri tercih edin

Öğle yemeğinden sonraki ara öğünde yorgunluğun etkisiyle açlık daha çok hissedileceğinden bu ara öğünün protein içermesine dikkat edilmelidir. Ayranla beraber galeta sıhhatli bir seçim olabileceği şeklinde, meyveli yoğurt yada galetayla birlikte peynir de gönül rahatlığıyla tüketilebilir.  Akşam yemeğinin geç yeneceği dönemlerde öğleden sonraki ara öğün sayısı ikiye çıkarılmalıdır.

Tatlı isteğinizi tarçınla dizginleyin

Gün içinde öğün atlanmışsa yada yorucu bigün yaşanmışsa akşamları atıştırma ihtiyacı daha çok olacaktır. Bilhassa tatlı gereksiniminin fazlaca arttığı akşam saatlerinde bu ihtiyacı baskılamak için; tarçınlı süt, tarçınla süslenmiş meyveli yoğurt, tarçınlı nebat çayı tercih edilmelidir. Tarçının kandaki şeker seviyesini dengeleyici etkisinden dolayı iştah baskılayıcı bir özelliği vardır. Ek olarak kuru üzümle karıştırılmış leblebi de posa içinde ne olduğu yüksek olduğundan tokluk hissi verecek ve tatlı ihtiyacını azaltacaktır. Tatlısız yapamam diyenler haftada 2-3 kez sütlü tatlı tüketebilirler. Bu ara öğünün ikindi saatlerinde olmasına dikkat edilmelidir bundan dolayı akşam yenilen tatlıların hareketsizlik sebebiyle kilo aldırıcı tesiri daha fazladır.

Yedikleriniz kadar içtikleriniz de sıhhatli olmalı

Kahveler süt tozu ile değil, süt ile hazırlanmalıdır. Çay, kahve şeklinde sıcak içecekler şekersiz içilmeli, içerdikleri tanenler sebebiyle vücutta su tutulmasına (ödem) niçin oldukları için fazla tüketimleri sınırlandırılmalıdır. Asitli içecekler yüksek oranda şeker içerdiğinden bunların yerine, mütevazi soda, ayran şeklinde soğuk içecekler seçilmelidir. Su içme alışkanlığı kazanılmalı ve günde 2-2,5 litre içilmelidir.