Kuvvet Kondisyon Egzersizinin Vücuduna Katacağı 5 Yarar!

Spor salonuna gittiğinde sadece kardiyo yapıyorsan, kuvvet kondisyon egzersizlerinin faydalarına da mutlaka kulak vermelisin!

14.861

Bazılarımız kuvvet egzersizlerinin yalnız sporcular için bulunduğunu düşünebilir fakat gerçek o şekilde değil! Ustalaşmış bir sporcu olmasan bile fitness programına kuvvet egzersizini eklemen için birçok nedenin var. Unutma, kuvvet egzersizi yalnız daha kuvvetli ya da daha kaslı olman için değil, bununla beraber daha sıhhatli bir vücuda haiz olman için de lüzumlu. Peki başka ne şeklinde yararları var?

Muhteşem bir görüntüye haiz olur ve kendini iyi hissedersin!

Kuvvet egzersiziyle, kardiyo egzersizinden daha verimli şekilde kalori yakılıyor, bununla beraber endorfin seviyesi de yükseliyor. Ek olarak kazanacağın yeni görüntün ile özgüveninin de artacağından güvenilir olabilirsin.

Daha kaliteli uyursun

Amerikan Hastalık Denetim ve Korunma Merkezi (CDC), tertipli kuvvet egzersizi yapanların daha kısa sürede uykuya dalmakla kalmayıp daha kaliteli bir uykuya da haiz bulunduğunu söylüyor.

Yaşlanma sürecini yavaşlatır

Duke Üniversitesi’nde meydana getirilen araştırmaya nazaran kuvvet egzersizi yardımıyla, yaş aldıkça azalan metabolizma hızı artıyor.

Güçlenirsin

Amerikan Spor Hekimliği Koleji’ne göre, kas gücünü arttırmak seni yaralanmaya karşı daha dayanıklı hale getiriyor, kuvvetli kemikler ise osteoporoz gelişimine karşı daha çok direnç kazanmanı sağlıyor.

Kilonu koruyabilirsin

Düzenli kuvvet egzersizi yaparak vücut ağırlığını korur, aşırı kiloluluk yada hastalık riskini mühim seviyede azaltırsın.

Bir dahaki sefere spor salonuna gittiğinde ağırlık alanında rahat ol. Yeni egzersizler dene ve vücudun için tertipli bir kuvvet egzersizi rutini oluştur. Unutma, kuvvet egzersizi yalnız sporcular için değil, hepimiz içindir!