Toplamda 60 Kilo Verdi, Yıllardır Korumada

FitOnline okuyucularının motivasyonu için gerçek başarı hikayelerine de yer vereceğiz. O hikayelerden birisi de verdiği kilolarla dikkat çeken Serap Karataş

1.012

Serap Hanım tam olarak 60 kilo vermiş ve yaklaşık son üç yıldır da kilosunu korumaya çalışıyor. Kendisiyle bu süreçte yaşadıklarına dair bir röportaj gerçekleştirdik. Umarız okuduklarınız ve Serap Hanım'ın deneyimleri bu süreçte sizin için bir ışık ya da motivasyon kaynağı olur.

 

Kaç Yıldır Kilo Problemi Yaşıyorsun ve Zayıflamaya Nasıl Karar Verdin?
  • Yaklaşık 14 yıl boyunca kilo problemi yaşadım ve doğuştan gelen bir kalça çıkığı problemim vardı kalçama protez takılabilmesi için ameliyat olmadan önce kilo vermem şarttı zira bu kalça artık iflas etmiş durumdaydı ve tüm hareket alanlarımı sınırlıyordu eğilmek çömelmek çorap ayakkabı giyememek vb... İşte karar vermemin en büyük sebebi de bu kilo verme hikayemde.

 

 

Kilo Problem Yaşadığın Zamanlarda Sağlıksız Gıdalardan En Çok Hangisini Tüketiyordun?
  • Kilolu dönemlerimde en çok ev yapımı pasta, börek, kek, turta lahmacun, baklava, kuruyemiş ve çikolata kısır dolmalar sarmalar vb tabi bu liste uzun. Genelde mutfağı sevdiğimden kendime göre hazırlayıp yiyordum .

 

Tartıda En Fazla Kaç Kiloyu Gördün ve Ne Zaman Zayıflama Kararı Aldın?
  • Tartıda en fazla 120 Kg gördüm. Kalça protezi taktırdım ve hareket sınırları ortadan kalkınca yıllarca yapamadığım şeyleri yapmaya başladım yürüyüş gibi mesela ve artık 78-80 kilo civarına inmişti. Protez takılmıştı ama hala kiloluydum yürüyüş yetmiyordu yüzme, fitness, jimnastik gibi sporları yapmaya başladım bedenimdeki değişim çok hoşuma gidiyordu ve işte o yıllarda kesinlikle daha fit ve sağlıklı bir bedene sahip olmaya karar verdim.

 

 

Başarılı Olacağına İnanıyor Muydun? Hiç Vazgeçtin Mi?
  • Evet evet! En başından beri kendimden emindim umutsuzluğa kapılmadım çünkü ben daha önce defalarca başarısız olmuştum hep yeniden başlamıştım sil baştan yapmıştım fakat bu defa içimdeki huzur kararlılık farklıydı acele etmiyordum bir yere yetişemiyordum düğünden önce vereyim yada bir davetten önce vermeliyim gibi sabit bir gün belirlemedim kendimi baz aldım yavaş ama emin adımlarla ilerledim ve kendime  güvenim çoktu.

 

 

Kaçamakların Oldu Mu Hiç?
  • Kaçamak yaptım ama bunun adını kaçamak koymadım canım gerçekten bir şey istediğinde yiyordum diğer öğünlerimde ya da ertesi günü telafi ediyordum. Mesela hafif öğünler seçiyordum meyve yulaf ve yoğurt üçlüsü favori telafi öğünümdür kendileri ama kaçamak öğünlerimi günlerce yapmıyordum ayda iki üç öğün anca ya da daha az oluyordu..

 

 

Toplam Kaç Kilo Verdin? Şimdi Başka Bir Hedefin Var Mı?
  • Toplam 60 kilo verdim 5 yıl sürdü kilo vermem ve yaklaşık 3 yıldır korumaya çalışıyorum bundan sonraki hedefim benim gibilere örnek olmak, onları motive etmek ve kilo koruma dönemimi sağlıklı ve fit bir şekilde yıllarca sürdürmek.