Yeşil Çay ve Bilinmeyen Faydaları!

İnsan sağlığı konusunda son on beş yirmi yılda yeşil çayın faydaları üzerine yapılan araştırmalar yeşil çayın kanseri engellediği ve vücut var olan kanser hücrelerinin vücuda yayılmasını yavaşlatmada etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır

4.165

Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki; yüksek kolesterolü ve aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürmede yardımcı olduğu bilim tarafından da kanıtlanmıştır. Antioksidan içeren yapısından dolayı şeker hastalığından koruduğu, vücuttaki yağ yakılmasını kolaylaştırdığı ve ileriki yaşlarda bunamayı yavaşlattığı yönünde faydaları bulunmaktadır. Şimdi gelin faydalarına birlikte bakalım:

Yeşil Çayın Zayıflatma Etkisi:

Bu konuda yapılan araştırmaların yeşil çayın yapısı ve içerisinde bulunan antioksidan madde den dolayı zayıflama üzerine olumlu etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı, açlık hissini bastırdığı ve güçlü antioksidan etkisinden dolayı yağı parçalayarak; yağın vücutta birikime engel olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Özellikle bel ve karın bölgesindeki yağlanmanın önüne geçen yeşil çay bu sayede kalp krizi riskini de azalttığı belirtilmiştir. Bu demek değildir ki kilo vermek için yeşil çay tek başına yeterlidir. Aksine düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmak ve tüketilen besinlerin kalori kontrolünü yapmak daha sağlıklı bir zayıflama ile sonuçlanacaktır.

Yeşil Çay Beyni Koruma ve Zihni Açma Etkisi: 

Uyanık kalmak ve dinç olmak için kahve içeriz ve bu durum alışıla gelmiş bir kültür olmuştur. Lakin araştırmalar gösteriyor ki kahvenin içerisinde bulunan ve tercih sebebi olan kafein aynı zamanda yeşil çayın yapısında da vardır. Bu da zihni açma ve konsantrasyon yani yoğunlaşma etkisi yaratmaktadır. 2012 yılında yapılan bir araştırmanın bulgularına baktığımızda bir gruba yeşil çay verildikten sonra bayin dalgaları ölçümü yapılmıştır. Araştırma sonucunda deneklerde hem daha kolay yoğunlaştıklarını hem de beyin aktivitelerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. İçerisinde ki tenin maddesi stres ve gerginliği azaltma etkisi olmakla birlikte daha verimli düşünmeye yardımcı olmaktadır.

Yeşil Çayın Cilde Etkisi:

Yeşil çayın tüketimi uzmanlar tarafından günde üç fincan tüketilmesi şeklindedir. Yeşil çay vücut hem de cilt sağlığı üzerinde faydaları vardır. Direk tüketmenin yanında yeşil çayın suyunu cilde uygulamakta cilt sağlığı açısından faydalıdır.  Tonik şeklinde yüze kızarıklıkların üzerine düzenli uygulandığında kızarıklıkları zamanla geçirdiği gözlemlenmiştir. Maske olarak kullanıma da uygundur içerisindeki faydalı madde den dolayı yüzdeki kılcal damarları canlandırıcı etkisi vardır. Fakat ısıya maruz kaldığı zaman içindeki faydalı madde etkisini yitirebileceğinden evde geleneksel yöntemler kullanılarak hazırlanması daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Yeşil Çayın Kullanma Şekilleri:

Günde üç fincan kadar içerek hem beden sağlığımızı hem de zihin sağlığımızı korumak elimizde. Çayı tükettikten sonra poşet çay şeklinde ise poşet çayı soğuduktan sonra yüzümüzde gezdirerek uygulaya biliriz, toz ve ya yaprak şeklinde ise elimizle ya da pamuk yardımı ile yüzümüze uygulaya biliriz. Yazın sıcağından bunalıp serinlemek isteyenler ve aynı zamanda güzelleşmek isteyenler bitmiş bir sprey şişesini temizce yıkadıktan sonra demlenmiş olan yeşil çayı sprey şişesine doldurarak yüzüne fısfıs şeklinde uygulaya bilir. Bu hem sizleri serinletecek hem de cildinizdeki kızarıklıkları zamanla yok ederek cilt tonunuzu eşitleyebilir ve güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Sonuç olarak yeşil çay hem vücudunuzun hem de cildinizin dostu olan bir iksir niteliğindedir. Günlük kullanım da sizde yeşil çayın mucizevi etkisini fark edecek ve hayatınızın bir parçası haline getireceksiniz.